Wyburzenia i rozbiórki to prace opierające się na zdemontowaniu i usunięciu całego obiektu budowlanego lub jego części. Osoby niemające wiele wspólnego z tematem wyburzeń i rozbiórek często używają tych dwóch pojęć zamiennie. To jednak błąd. Rozbiórka pozwala uniknąć zniszczenia cennych elementów obiektu, natomiast wyburzenie ma na celu całkowitą jego likwidację. By uporać się z tym zadaniem dobrze i szybko, konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry dysponującej ciężkim, specjalistycznym sprzętem.
Wśród wykonywanych powszechnie wyburzeń możemy wyróżnić wyburzenia budynków, ścian, obiektów kubaturowych, kominów, wież ciśnień czy balkonów. W przypadku wyburzania budynków ważne jest uprzednie odłączenie wszystkich instalacji. Do wykonania rozbiórki zazwyczaj niezbędne jest uzyskanie dokumentacji urzędowej. Najczęściej wykonuje się rozbiórki domów, budynków gospodarczych, stodół, hal magazynowych, altan, wiat, budynków przemysłowych, a także wiaduktów. Formalności administracyjne związane z rozbiórką zależne są od lokalizacji i rozmiaru obiektu.
Planujesz wyburzenia i rozbiórki?
Wyburzenia i rozbiórki wymagają wcześniejszego dokładnego przygotowania. Planując tego typu prace należy zadbać o uzyskanie stosownej dokumentacji, wybrać najlepszy sprzęt do konkretnego zadania, a także profesjonalną ekipę nadzorującą przebieg czynności. Po wykonaniu prac trzeba pamiętać o utylizacji odpadów. Warto też pomyśleć, które materiały i elementy po wyburzeniu lub rozbiórce da się odzyskać i wykorzystać. Koszt takich prac uzależniony jest od wielkości i stanu obiektu, jego specyfiki, grubości ścian oraz rodzaju połaci dachowej. Cena wyburzenia lub rozbiórki budynku o prostej bryle jest niższa ze względu na łatwość przeprowadzenia pracy na takim obiekcie. Nie należy zapominać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w miejscu wykonywania zadania. Jeśli nie zostanie to zrobione, konsekwencje mogą być tragiczne. Jednak po opracowaniu solidnego planu i zatrudnieniu zaufanej ekipy, klient nie powinien mieć powodów do obaw.